fbpx

Czyszczenie i pranie dywanów skuteczne domowe sposoby

Dywan to nieodzowny element wyposażenia wnętrz domów. Dodaje charakteru oraz elegancji. Chodząc po nim codziennie, mało kiedy zastanawiamy się, co tkwi w środku. Najczęściej czyszczenie dywanu kończymy na odkurzaniu. O praniu myślimy dopiero, jak rozlejemy kawę, herbatę czy zupę. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie dywanu? O tym, w dalszej części artykułu.

Pranie dywanów domowe sposoby

Dla osób, które będą chciały porad jak wyczyścić dywan samodzielnie, przygotowaliśmy kilka domowych sposobów. Jest to zajęcie pracochłonne, więc zarezerwuj sobie 2-3 godziny, a przy większej ilości całe popołudnie. Gotowy do pracy? Zaczynamy!

Odkurzanie – czynność obowiązkowa

Odkurzanie dywanu to czynność obowiązkowa dla każdego posiadacza dywanu czy wykładziny. Powinniśmy to robić 2-3 razy w tygodniu, a w razie potrzeby nawet codziennie. Nie powinno się zwlekać z odkurzaniem, ponieważ zadeptany brud ciężej jest usunąć z runa dywanu.

Pamiętaj! Przed każdą czynnością czyszczenia dywanu, dywan należy porządnie odkurzyć.

Czyszczenie dywanu sodą – usuwanie zapachów

Soda ma właściwości pochłaniające. Zatem jak usunąć nieprzyjemny zapach? Jak pozbyć się plam? Aby wyczyścić dywan sodą oraz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dywanu, wystarczy, że rozsypiesz równomiernie na całej powierzchni sodę. Następnie trzeba wetrzeć ją na sucho w dywan. Pozostawiamy na kilka godzin, po tym czasie dokładnie odkurzamy. (Najlepiej pozostawić na noc i odkurzyć rano).

Odtłuszczanie dywanu domowym sposobem

Na rynku istnieje wiele chemicznych środków do prania tapicerki czy dywanów. Taki preparat można przygotować samemu w domu. Nie dość, że będzie dużo tańszy od sklepowych produktów, to na dodatek ekologiczny. Tym samym tanie pranie możemy wykonać samemu w domu. Do stworzenia takiego środka potrzebujesz 4-5 łyżek stołowych płatków mydlanych oraz 1 szklanki skrobi lub mąki ziemniaczanej. Wymieszaj dokładnie oba składniki w naczyniu, po czym rozsyp równomiernie na dywanie. Dla lepszego efektu można wetrzeć delikatnie środek szczotką. Tak rozsypany środek pozostaw na ok. 1 godzinę, po czym dokładnie odkurz.

Jak odświeżyć kolor dywanu domowym sposobem?

Twój kolorowy dywan stracił dawny blask i kolor? Chcesz, aby odzyskał dawny wygląd? Wystarczy przygotować roztwór piorący z octu i sody. Do 1 L wody dolej 0,5 L octu i dosyp 4 czubate łyżki sody. W ten sposób przygotowany środek piorący przelej do spryskiwacza i rozpyl równomiernie na całej powierzchni dywanu. Następnie poczekaj do wyschnięcia, a na koniec dokładnie odkurz.

Pranie dywanu na sucho

Plama z błota na dywanie – Jest to niestety bardzo częsty widok. Takich zabrudzeń nie wolno czyścić na mokro. Duże kawałki mokrego błota należy zebrać, a pozostałość pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Suche błoto wykruszamy ostrą szczotką ryżową, po czym odkurzamy. Po tych czynnościach cały dywan można posypać solą przetrzeć szczotką i ponownie odkurzyć. Nie zaszkodzi też porządne wytrzepanie dywanu.

Guma na dywanie – Jak pozbyć się gumy z dywanu? Do gumy należy przyłożyć coś bardzo zimnego, by guma stwardniała. Świetnie sprawdzą się kostki lodu lub zamrożone mięso (np. filet z kurczaka) Po tym zabiegu gumę należy wyskrobać drewnianym patyczkiem, pilniczkiem lub tępą stroną noża.

Plama z wosku na dywanie – Jak usunąć plamę z wosku? Na plamę z wosku przykładamy szmatkę i przesuwamy po niej rozgrzanym żelazkiem. Dzięki temu wosk zostanie wchłonięty przez ściereczkę a dywan czysty. Po tej czynności można również odtłuścić dywan mąką ziemniaczaną, o czym pisaliśmy powyżej.

Czyszczenie dywanu na mokro

Wylana kawa, herbata, czerwone wino?

Plama z czerwonego wina – W tym przypadku świetnie poradzi sobie sól kuchenna, która chłonie wilgoć niczym gąbka. Tak powstałą plamę najlepiej jest czyścić od razu. Czas ma tutaj kluczowe znaczenie. Na początku zalej obficie plamę wodą mineralną (najlepiej gazowaną). Aby pozbyć się plam i zabrudzeń miejsce powstałej plamy osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie zasypujemy dużą ilością soli. Następnie sól delikatnie wcieramy w plamę i czekamy do zaschnięcia. Na koniec porządnie odkurzamy.

Plama z krwi na dywanie — Plamę z krwi na dywanie trzeba zalać zimną wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym. Jeśli to nie pomoże, należy rozrobić roztwór octu z zimną wodą. (1 łyżka stołowa na 1 szklankę) Sposób ten, można również wykorzystać, podczas prania tapicerki meblowej.

Plama z kawy na dywanie – Plamę z kawy usuniemy przy pomocy wody i spirytusu. Rozrabiamy roztwór w proporcji 1:1 i gotową miksturą przemywamy zaplamione miejsce. Aby zwiększyć moc roztworu, można dosypać łyżeczkę amoniaku na 1 szklankę roztworu i wymieszać.

Plamy z owoców na dywanie – Plamę z owoców zasypujemy solą i pozostawiamy na pół godziny. Na koniec przemywamy wodą z mydłem i osuszamy ręcznikiem papierowym. W ten sam sposób poradzimy sobie z plamą po jajku.

Pranie dywanów i wykładzin z dojazdem

Jeśli po samodzielnej próbie prania, dywan nie odzyskał dawnego blasku, lub po prostu nie masz czasu, można pranie zlecić profesjonalistom. Pracownik firmy przyjedzie i odbierze dywan z domu klienta, a po wypraniu przywiezie z powrotem do domu czysty i pachnący. Profesjonalny sprzęt i chemia to najskuteczniejsza i najszybsza metoda prania dywanu.  Pranie metodą ekstrakcyjną sprawia, że pozbędziemy się z wewnątrz dywanu ubitego brudu, roztoczy oraz kurzu. Dywan prany tą metodą nie jest przemoczony.

Ile kosztuje pranie dywanu ? Ile kosztuje czyszczenie wykładziny ?

Wielu z was może wydawać się, że mogą to być duże sumy. Nic bardziej mylnego!

Średni cennik prania wykładziny, dywanu wygląda mniej więcej tak:

Cena za czyszczenie wykładziny to średnio: 8-10 zł za m2

Cena za pranie dywanu to średnio 10-12 zł za m2

Cena za pranie dywanu shaggy to średnio 14-16 zł za m2

Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top